top of page

MODEL AF DANMARKS
STØRSTE INFRASTRUKTUR PROJEKT

I Rødbyhavn bygger Femern A/S lige nu verdens længste sænketunnel mellem Danmark og Tyskland. Tunnelen bliver 18 km lang og gør det muligt at tage en tur fra Rødbyhavn til Puttgarden på kun 7 minutter i tog eller 10 minutter i bil. Dette er Danmarks største infrastruktur projekt til dato, og arbejdshavnen med tunnelfabrikken skaber flere tusinde arbejdspladser de næste mange år.

 

Femern A/S har i samarbejde med det grafiske designbureau BGRAPHIC åbnet et udstillingscenter i Bygherrecentret på Havnevej 2 i Rødbyhavn. I den forbindelse har BGRAPHIC bedt Tegnestuen Substans om at designe udstillingens største model af arbejdshavnen i Rødbyhavn.

 

Modellen viser alle hovedprocesser der indgår i produktionen af de i alt 89 tunnelelementer. Skibe sejler cement og byggematerialer ind i havnen, kraner og køretøjer flytter materialerne hen på deres materiale depoter, transportbånd der forsyner blandingsanlæg og fabrikken med materialer, bassinerne der kan fyldes med vand, og færdige tunnelelementer der bugseres ud af havneindløbet.

KLIENT:
BGRAPHIC.png

Modellen er levende, og det er selve podiet faktisk også. Tegnestuen Substans har kunne inspirere til også at inddrage modellens podie som en del af historiefortællingen. Podiet er designet som et tværsnit af den færdige tunnel. Her kan udstillingscenterets gæster få en oplevelse af hvordan det kommer til at se ud, når man begiver sig igennem tunnelen med bil eller i tog.

 

Udstillingen er åben for alle. Du kan se åbningstiderne her

bottom of page